Nieoficjalne forum pasjonatów NC10

Nieoficjalne forum tematyczne, poświęcone netbookowi NC10.


#16 2010-03-03 06:40:06

LEvEL

Gość

Re: NC10 Biały ekran

Czy ktoś może dokładnie napisać jak ta taśma wygląda? I po której stronie zaczepu ona jest?

#17 2010-03-03 08:57:40

neotion

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-01-22
Posty: 20

Re: NC10 Biały ekran

Jak napisał kol. @mentor: problem będzie się pogłębiał więc wcześniej czy później będziesz musiał chyba oddać netbooka do serwisu. Może warto pomyśleć jak się zabezpieczyć na tą okoliczność? Np. czy mogą przy Tobie wymontować HDD i oddać Ci go na czas serwisowania? Ewentualnie, wykonanie kopii całego dysku a dysk poddać wymazywaniu jakimś programem do trwałego usuwania danych. Nie będzie to pewnie szybki proces ale cóż poradzić? Swoją drogą, czy jesteśmy skazani tylko na najbliższy serwis w naszej okolicy? Nie mogę go oddać do innego dowolnego autoryzowanego serwisu Samsunga?

Ostatnio edytowany przez neotion (2010-03-03 08:58:47)

Offline

#18 2010-03-16 20:38:24

pinez

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-29
Posty: 29

Re: NC10 Biały ekran

LEvEL napisał:

Czy ktoś może dokładnie napisać jak ta taśma wygląda? I po której stronie zaczepu ona jest?

temat wraca jak boomerang :-/
opiszę więc swoje doświadczenia:
rozkręciłem laptopa, wszystkie śrubki plus zatrzaski z użyciem karty plastikowej, potem usunąłem gumowe zaślepki w ramce matrycy (2 okrągłe na górze + 2 kwadratowe na dole) pod nimi śrubki też do wykręcenia wówczas widać taśmę w pełnej krasie. znajduje się ona po lewej stronie
przesunąłem ją nieco tak by załamanie (które według mnie jest przyczyną wszystkich białych ekranów w nc10) przesunęło się dalej
pomogło ale jak ktoś słusznie zauważył tylko doraźnie
po miesiącu problem wrócił
więc skończyło się na serwisie (gwarancyjnym - jako że śrubki odkręcałem ostrożnie nie niszcząc czarnej farby na nich)
po miesiącu laptop wrócił z nową taśmą, która podobno jest wykonana z innego bardziej elastycznego materiału

reasumując - jak masz biały ekran to wymień taśmę szczególnie jeśli masz gwarancję
unikniesz w przyszłości problemów z tą przypadłością
w razie pytań, jak się dostać do taśmy ----> priv

Offline

#19 2010-03-16 22:20:33

mentor

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-05
Posty: 12

Re: NC10 Biały ekran

Ok więc ja napiszę już po naprawieniu kwestii białego ekranu.
Pierwsza sprawa tam nie ma taśmy tam jest około 17 cienkich przewodów plus dodatkowy masa, rozdzielony przy wtyczce na 4, całość jest zaizolowana srebrną przewodzącą taśmą, a w okolicy płyty głównej na tą srebrną jest naklejona czarna by nie nastąpiło zwarcie z jakimś elementem płyty głównej.

Dodam, że rozdzielenie przewodu jest zrobione dość niedbale, po prostu obwiązane wokół problematycznej linki i tyle, zero lutu, zero jakiegoś zacisku. Zrobione byle jak.

Stwierdziłem, że mój NC10 jest już w takim stanie, że serwis mnie oleje, a druga sprawa nie zamierzam tracić czasu na przenoszenie danych i czyszczenie netbooka z danych poufnych, a póxniej znowu przywracanie tego do stanu używalności. Zwłaszcza, że odkleiła się naklejka pod NC10 z numerem modelu, pęknięta jest ramka matrycy w 4 miejscach (jakieś naprężenia) więc istniało duże prawdopodobieństwo, znając podejście krajowych serwisów, że mi gwarancję odrzucą i obciążą kosztami naprawy i transportu.

Gadanie o elastyczności taśmy nijak ma się do rzeczywistości. Problem białego ekranu powoduje przerwanie się przewodu uziemiającego/masy (nieizolowanego). Jako, że całość jest pokryta srebrną izolacją przewodzącą prąd w zależności od kąta wychylenia matrycy, zwierało lub nie do masy.

Tak więc "przewód" łączący płytę główną z matrycą wyciągnąłem, rozwinąłem z izolacji i dodałem żyłę bez izolacji, który zesztukowałem odpowiednio z przerwanym przewodem.

Po prostu naprężenia i długość przewodu na styk spowodowały jego przerwanie. Pozostałe 17 już izolowanych przewodów jest nienaruszona.
Przerwana "linka" jest dość krucha, kilkadziesiąt załamań i pęka.

Obecnie mam pewność, że usterka nie powróci, zaoszczędziłem czas i nerwy.

Natomiast w kilku serwisach znalazłem ten przewód z możliwością zakupu ale cena na poziomie 20-25 euro i 15 euro przesyłka jest delikatnym przegięciem.

Natomiast tak jak mówiłem od początku negując wszelkie teorie odnośnie biosów, sterowników, zasilaczy i innych bajek, które to według wielu miały być przyczyną problemu, usterka objawiała się typowo dla uszkodzenia mechanicznego nie zaś softwareowego i żaden serwis bez rozbierania sprzętu nie mógł tego usunąć inaczej niż zmieniając na sztywno rozjaśnienie matrycy ale to zadziała na bardzo krótko gdy jeszcze jest pod izolacją jako taki styk ale  trudno określić to naprawą.

To była wina przewodu łączącego matrycę z płytą główną. Jest to część wymienialna ale trudno dostępna, kupno jej za granicą jest trochę mało opłacalna.

http://img717.imageshack.us/img717/9507/nc10przewd.th.jpg
http://img46.imageshack.us/img46/7441/nc10przewd2.th.jpg

P.S. Jak by ktoś miał na zbyciu ramkę do czarnego NC10 w rozsądnych pieniądzach to proszę o cynk.

Ostatnio edytowany przez mentor (2010-03-16 22:33:53)

Offline

#20 2010-04-06 20:48:03

Mariusz

Gość

Re: NC10 Biały ekran

Witam miałem ten sam problem. Do teraz rozebrałem taśmę zgodnie z tym co pisał kolega wyżej i rzeczywiście, kabelek od masy był przerwany.  W moim przypadku niestety przy rozbieraniu przerwałem jeszcze jedną z par ale szybkie lutowanie i problem z głowy. Samsung już skręcony i działa bez zarzutów. Wydaje mi się że solidnie wykonane jeszcze długo posłuży

#21 2010-04-08 20:23:48

LEvEL

Gość

Re: NC10 Biały ekran

U mnie nadal problem występuje mimo że poprawiłem taśemkę na łączu a teraz po miesiącu i znacznie się pogłębił. Jak matryca jest zamknięta i włączę nc10 to mija nawet do 60 minut aż matryca da się ustawić pod takim kątem aby nie było ekranu zielonawego, tylko normalny. Jak matryca jest rozłożona to mogę go włączać i wyłączać kiedy chce i wszystko jest oki. Do czasu oczywiście jak zamknę matrycę. W okresie tego miesiąca raz wystąpił problem białego ekranu oraz kilka razy zgasł mi całkowicie, po wyłączeniu laptopa i włączeniu ponownie problem znikał.

Mam do was pytanie, jak otworzyć obudowę od LCD tak aby wyjąć taśemke LCD? Z obudowa nie mam problemów gdyż wymieniłem sobie HDD i tam wiem co i jak ale z matrycą to nie. Wiem że są tam 4 śrubki przysłonięte gumowymi zaślepkami, ale co dalej?

Dzięki za odp.

#22 2010-04-11 16:14:03

Mariusz

Gość

Re: NC10 Biały ekran

Jak już odkręcisz te śrubki to całą ramkę delikatnie podważaj np. śrubokrętem bo są tam jeszcze zatrzaski. Otwiera się bardzo łatwo

#23 2010-04-11 17:48:08

mentor

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-05
Posty: 12

Re: NC10 Biały ekran

Mariusz napisał:

Jak już odkręcisz te śrubki to całą ramkę delikatnie podważaj np. śrubokrętem bo są tam jeszcze zatrzaski. Otwiera się bardzo łatwo

Nigdy nie podważa się śrubokrętem. To podstawowa zasada.
Śrubokręt zostawia ślady gdyż jest mała powierzchnia nacisku.
Jak już to można użyć karty kredytowej, bankomatowej, telefonicznej itp. itd.

Offline

#24 2010-04-24 17:42:58

pęknięta ramka

Gość

Re: NC10 Biały ekran

mentor napisał:

......pęknięta jest ramka matrycy w 4 miejscach (jakieś naprężenia) ..................
P.S. Jak by ktoś miał na zbyciu ramkę do czarnego NC10 w rozsądnych pieniądzach to proszę o cynk.

a ja się zastanawiam, czy te pękające ramki to jednak nie powinna być usterka gwarancyjna. Dbam o swój sprzęt ale nie wiem kiedy a przy prawej krawędzi na dole pojawiło się pęknięcie.

i też chętnie wymieniłbym ramkę jeśli można byłoby ją gdzieś dokupić.

--
plusz.pl

#25 2010-04-27 12:21:39

RoshuKtz

Gość

Re: NC10 Biały ekran

U mnie problem z białym ekranem rozwiązałem poprostu wymianą matrycy. Pękłami całkiem i kupiłem na Allegro za 209zł matrycę. Ponoć to leżaki magazynowe ale to chyba jest Matryca firmy Medion. W każdym razie świeci ładnie kolorki śliczne, a problem z białym ekranem całkiem znikną. Nadmienię że pochylenie matrycy do siebie było wcześniej niemożliweod 90 stopni ekran już był biały. Teraz wszystko jest jak należy. Czytałem gdiześ że to taśma ale w tej sytuacji to nie wiem. Może to coś na płytce przy matrycy do której taśmę podłączamy? Dziwne. Ale gdy kciukiem dociskałem lewy zawias to matryca też wyświetlała obraz.

#26 2010-04-27 12:46:16

RoshuKtz

Gość

Re: NC10 Biały ekran

Wymiana matrycy Samsung NC10:
Oczwiście  laptop śpi a bateria leży gdzieś z boku by nam nie przeszkadzała.
Bierzemy kubeczek do którego wrzucimy śrubeczki.
Na panelu znajdują się cztery śrubki pod gumowymi zaślepkami. Dwie górne są wypukłe i okrągłe, dwie dolne są płaskie i kwadratowe.
Panel delikatnie podważamy kartą bankomatową. Ja zacząłem od kamerki. Delikatnie zdejmujemy ramkę. ( po dwóch stronach kamerki znajduje się na panelu taśma z klejem, podważ tak by jak najwięcej oszczędzić na potem)
Matryca jest przykręcona dokładnie takimi samymi śrubkami (też 4) w dolnej części po prawej i po lewej.
Teraz odchylamy matrycę do przodu i widać że jest ona przytwierdzona tylko do taśmy. (dokładnie się przyglądamy, żeby potem nie było niespodzianek, że czegoś nie pamiętamy) Odklejamy żółtą przezroczystą nalepkę delikatnie (jeszcze nam się przyda) i delikatnie podważając po obustronach (ja zrobiłem to paznokciami) wyjmujemy taśmę. Voila!
Mamy matrycę w rękach. Teraz po prawej i po lewej są dwie całkiem malutkie śrubki (razem 4) Oznazone 1 i 2. i będziemy mieli dwie blaszki prawą i lewą.odkręcamy. 
teraz powrót. blaszki przykręcamy do nowej matrycy tak samo jak były przykręcony do poprzedniej.
i teraz:
można użyć koperty bąblowej folii czegokolwiek, ja akurat postawiłem matrycę bez podkładania czegokolwiek.
kładziemy matrycę na klawiaturce i delikatnie wpinamy taśmę ( ja użyłem paznokci ) pamiętać by wpinac dociskając plastik a nie taśmę!
naklejamy żółtą naklejkę.
Odchylamy matrycę, dopasowywujemy ją na swoim miejscu. ( ja w tym momencie podłączyłem zasilanie i włączyłem lapka, matryca pięknie się zaświeciła i z przyjemnością mogłem już poskładać wszystko do końca)

zawiaski są przykręcone właśnie tymi dwiema śrubkami trzymającymi matrycę.pomagamy sobie i dciskamy zanim przykręcimy śrubkę.ok

Teraz panel wraca na swoje miejsce przykręcamy a następnie zatrzaskujemy go dokładnie i powoli i dokręcamy śrubki ( ja najpierw zatrzasnąłem a potem przykręciłem śrubki).

Moje spostrzeżenie:
można nakleić folię ochronną na całą matrycę laptopatak by nie było żadnych bąbli, najlepiej by była ona trochę większa i schowała się pod ramką. Choć lepsza byłaby taka szybka plastikowa dopasowana np do przedniej części ramki. Wtedy nigdy nie będzie żadnych paćnięć i brudów i odcisków na matrycy.
niech ktoś pomyśli nad wzmocnieniem tylnej pokrywy matrycy tak by matryca nie reagowała na nacisk to byłoby Super!

Na necie znalazłem Ekran dotykowy do Samsunga NC10:

http://www.ultimate-netbook.co.uk/Samsu … ___560.htm

W tym linku opis i zdjęcia jak zamontować ekran dotykowy:

http://netbookmag.com/2009/02/03/tutori … tallation/

a tutaj ktoś napisał dokładnie jak wymienić matrycę ale po angielsku:

http://www.sammynetbook.com/plugins/for … p?17176.10

Mam nadzieje ze pomoglem.
Pozdrawiam wszystkich
Roshu

#27 2010-05-07 22:47:50

kakrupa

Gość

Re: NC10 Biały ekran

Witam.

Właśnie znalazłem ten szybko łamiący się kabel do LCD dostępny w warszawskiej firmie:
http://www.isotec.com.pl/cgibin/shop?bu … d=1453b205
Koszt już przystępniejszy (81zł), można odebrać osobiście na Mokotowie.

Szukałem wg kodu ze zdjęcia: BA39-00766A.

Pozdrawiam,
kk

#28 2010-05-07 22:56:14

kakrupa

Gość

Re: NC10 Biały ekran

kakrupa napisał:

Witam.

Właśnie znalazłem ten szybko łamiący się kabel do LCD dostępny w warszawskiej firmie:
http://www.isotec.com.pl/cgibin/shop?bu … d=1453b502
Koszt już przystępniejszy (81zł), można odebrać osobiście na Mokotowie.

Szukałem wg kodu ze zdjęcia: BA39-00766A.

Pozdrawiam,
kk

Drobna korekta linku, za szybko wysłanego ;-) :
http://www.isotec.com.pl/cgibin/shop?buy=374606

kk

#29 2010-05-08 00:18:46

mentor

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-05
Posty: 12

Re: NC10 Biały ekran

Problem w tym, że to 81zł to na ile poskutkuje na miesiąc, dwa, może trochę dłużej... Jeżeli to ten sam producent, a zapewne tak, to użyto tych samych materiałów, czyli wiązka masy nadal jest krucha i łamliwa. 81zł w sumie za takie coś to też przegięcie zwłaszcza mając świadomość jakości tego kabla.
Ja preferuje jednak moje rozwiązanie, choć fakt, że jeżeli kabel uległby poważniejszemu uszkodzeniu to jest punkt zaczepienia z zakupem choć strona jakoś nie zachęca.

Dodatkowo przewód od kamery jest prawdopodobnie też wadliwy, muszę go wymienić bo jest ten sam problem co z ekranem. Więc znowu samoróbka. W tym wypadku pewnie zastosuję przewód od słuchawek.

Offline

#30 2010-05-27 14:32:06

LEvEL

Gość

Re: NC10 Biały ekran

Błagam o pomoc. Rozebrałem laptopa aby wyciągnąć tasiemkę ale nie mogę tak go rozkręcić aby były 2 części tj. ramka od matrycy i płyta główna z obudową. Najpierw rozkręciłem panel lcd, wyjąłem go odkleiłem i wyjąłem tasiemkę. Teraz zdjąłem obudowę i odkręciłem tasiemkę od płyty oraz wypadły mi zawiasu Lewy i Prawy i odkręciłem po lewej i prawej stronie po 2 śrubki od zawiasu. Problem nie mogę tak laptopa rozkręcić aby były 2 części. Nie wiem jak wyciągnąć zawiasy a potem tasiemkę, bardzo proszę o pomoc

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora