Nieoficjalne forum pasjonatów NC10

Nieoficjalne forum tematyczne, poświęcone netbookowi NC10.


#1 2013-12-13 03:18:43

robertnik

Administrator

5066111
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2009-01-30
Posty: 29

Windows 8.1

Co nie działa:
-Wbudowany modem(szczerze to brak mi czasu na szukanie sterowników, po instalacji nie działa)
-Aplikacje Modern(większość z nich, w tym sam sklep...). Jest na to sposób, jednak wiąże się z rozkręceniem NC10 i przełożeniem dysku do komputera o większej rozdzielczości.


Windows 8.1 można zainstalować na parę sposobów. Tradycyjnie z płyty(DVDROM na USB), z przygotowanego pendrive i najciekawszy sposób jako Windows To Go.
Opis pierwszych dwóch pominę, gdyż są najpopularniejsze, poradników nie brak i skupię się na ostatnim najdłuższym, wiążącym się z rozkręcaniem, ale pozwalającym w razie potrzeby użyć sklepu(niestety w innym komputerze...).
Windows To Go to system pozwalający uruchomić się z USB, ale przede wszystkim pracujący na innych komputerach po podłączeniu dysku.
Będziemy potrzebować innego PC z zainstalowanym VirtualBox. By można było udostępniać porty USB należy pobrać Extension Pack(z tego samego downloadu), zapisać go na dyski i wskazać w VirtualBoxie Plik/Rozszerzenia i po prawej ikonka z plusikiem.
Windows 8.1 Enterpise(linku nie będzie) i oczywiście pasującej obudowy USB na dysk, lub przejściówki(którą ja się posłużyłem).
Należy zainstalować Windows 8.1 Enterprise x86 na Virtualboxie. Mniej więcej tak to się robi https://www.youtube.com/watch?v=HoD1MhfFcCs&hd=1
PS.
Klucza nie podajemy, sensu to nie ma...
Wyciągamy dysk z naszego NC10. Znów mniej więcej tak to wygląda https://www.youtube.com/watch?v=NB9D5aTgOgw&hd=1
Podłączamy go przez obudowę USB, przejściówkę do PC i to jest ostatni dzwonek w którym możemy zrobić kopię plików, czy całej zawartości dysku.
W Virtualboxie odpalamy nasz Windows 8.1 Enterprise. U góry okna z opcji wybieramy odpowiednie urządznie USB. Jeśli nie wiemy które to to udostępniamy po kolei. Wybrane urządzenia będą znikać z systemu macierzystego i pojawiać się w Windows 8.1 Enterprise. Oczywiście operację powtarzamy az znajdziemy podłączony dysk.
W W 8.1 E(tym zainstalowanym w Virtualboxie) przechodzimy do panelu sterowania, rozwijamy widok i odnajdujemy Windows To Go. Mniej więcej tak to wygląda https://www.youtube.com/watch?v=EC5zLsNWlHM&hd=1
-Osobiście nie użyłem Bitlockera.
-Operacja trwa długo, wiec nie siedźcie bezmyślnie wpatrując się w pasek postępu....

Po skończonej operacji możemy zrestartować i zabotować na PC(zupełnie innym komputerze) i dokonać wstępnej konfiguracji, lub zamontować dysk do NC10 i na nim zacząć już pracować.

Na wszelki wypadek podłączmy kablem internet. Czeka nas konfiguracja, tworzenie konta(może być offline), dociąganie sterowników i 2 restarty.

Istnieje hack zmieniający rozdzielczość na większą, ale wygląda to paskudnie, a sklep i tak nie działa więc odradzam. Jeśli kroś chciałby wypróbować totu jest poradnik jak to zrobić(będzie tylko 1 wartość do zmiany).

w tej sytuacji Modern staje się czymś co przeszkadza. Proponuję zainstalować Classic Shell, włączyć autologowanie i uruchamianie do pulpitu.
Z strony Samsunga instalujemy Easy Display Manager 3.0.3.5 dla Windowsa 7(32bit).
Na istniejących sterownikach audio dla Realtec ALC272 mimo podbicie mikrofon w Skype był ledwo słyszalny.
Aplikacją Slim Drivers zainstalowałem zaproponowane do audio(i tylko te, pozostałe są starze od samego 8.1 wiec nie ryzykowałem). W trayu pojawił sie "głosniczek" i tam śmiało można podbić mikrofon +30dB i zaczniemy być słyszalni dla skypowych rozmówców.
Warto wyłączyć oszczędzanie energii na karcie wifi. Prawoklik na Ten Komputer/Zarządzaj/Menedżer Urządzeń/Karty sieciowe/ prawoklik na własnej, u mnie to Karta Qualcomm Atheross AR5007EG Wireless Network Adapter. Wybrać właściwości/Zarządzanie Energią i odznaczyć Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii. W sumie dla portów USB można zrobić to samo.

W zasadzie to wszystko.
Jako ciekawostkę dodam że całość można było wykonać na podłączonym dysku do NC10 przez USB

I problem który mnie dotknoł, zapewne jednostkowy, ale nie mam innego NC10 by to zwetyfikować.
Przestał mi działać prawy Alt, więc znaki dialektyczne wpisywanć można było wyłacznie przez lewy Ctrl z Altem i litera. Znalazłem jeden jedyny program do remapowania klawiszy, który działa na Windows 8.1.
Jest to AutoHotkey. Po instalacji w Dokumentach powstaje plik AutoHotkey.ahk. Otwieramy go notatnikiem i dopisujemy RCtrl::RAlt

Kod:

; IMPORTANT INFO ABOUT GETTING STARTED: Lines that start with a
; semicolon, such as this one, are comments.  They are not executed.

; This script has a special filename and path because it is automatically
; launched when you run the program directly.  Also, any text file whose
; name ends in .ahk is associated with the program, which means that it
; can be launched simply by double-clicking it.  You can have as many .ahk
; files as you want, located in any folder.  You can also run more than
; one .ahk file simultaneously and each will get its own tray icon.

; SAMPLE HOTKEYS: Below are two sample hotkeys.  The first is Win+Z and it
; launches a web site in the default browser.  The second is Control+Alt+N
; and it launches a new Notepad window (or activates an existing one).  To
; try out these hotkeys, run AutoHotkey again, which will load this file.

#z::Run www.autohotkey.com

RCtrl::RAlt

^!n::
IfWinExist Untitled - Notepad
	WinActivate
else
	Run Notepad
return


; Note: From now on whenever you run AutoHotkey directly, this script
; will be loaded.  So feel free to customize it to suit your needs.

; Please read the QUICK-START TUTORIAL near the top of the help file.
; It explains how to perform common automation tasks such as sending
; keystrokes and mouse clicks.  It also explains more about hotkeys.

Teraz prawy Ctrl i klawisz Menu(między Alt a Ctrl) działają jak klawisz Prawy Alt.
Należy zapisać to co wklejaliśmy do notatnika, utworzyć skrót AutoHotkey.exe(znajdujący się w Program Files) prawoklik/wyślij do/Pulpit utwórz skrót. Z zainstalowanego Menu otworzyć Autostart i świeżo utworzony skrót metodą przeciągnij upuść zamieścić w Autostarcie.
Prawda że proste? Zmarnowałem całą noc na znalezienie działającego programu na 8.1 do mapowania klawiatury...

Mam nadzieję że zaoszczędziłem Wam paru nocek, albo to ja o tylu rzeczach nie wiedziałem, a google zwodził mnie ukrywając wyniki...

Pozdrawiam.

DODANE
Skleroza, wybaczcie. W Windows To Go nie działa sklep, aby to zmienić wciskamy jednocześnie klawisz Windows i R.
Wpisujemy:

Kod:

gpedit.msc

I zatwierdzamy Enterem. Przechodzimy do Szablony administracyjne/Składniki systemu Windows/Sklep/Zezwalaj Sklepowi na instalowanie aplikacji w obszarach roboczych Windows To Go Prawolkik Edycja zmieniamy na Włączone.

PS2
Gdyby dręczył Was ekran wyboru przeglądarki, który przez rozdzielczość nie chce się uruchomić to należy prawoklik na dolnym pasku. Menedżer zadać/Uruchamianie i wyłączamy "zgagę".


Samsung NP-NC10-KAP1PL czarny, HDD 160GB, RAM 2GB, HSUP (z salonu Plusa).
MSI Wind U100 różowy, HDD 120GB, RAM 2 GB.
GSM Play Online.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora